Konakt Lens Bilgi Merkezi

Konakt Lensler

Kontak lenslerin, lens kutusu da dahil bakım ürünlerinin doğru kullanılması ve bakımı için göz doktorunuzun tavsiyelerine uymanız esastır.

NOT: Uv ışınlarına uzun süreli maruz kalış katarakt riskini beraberinde taşıyan risk faktörlerinden birisidir. Risk oranı şartları (yükseklik, coğrafya,bulutlu hava) gibi bir çok faktöre bağlıdır. Uv bloke edici kontak lensler zararlı UV radyasyonuna karşı koruma sağlamada yardımcı olur.Bununla beraber klinik deneyler UV blokajlı kontak lensler kullanmanın katarakt veya diğer göz bozukluğu riskini azalttığını göstermek için yapılmamıştır. Daha fazla bilgi için göz doktoruna danışın.

Önce Temizlik

Temizlik uygun kontak lens bakımının ilk ve en önemli kısmıdır. Lenslerinizi takarken ve çıkarırken hijyen kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Her zaman lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi yumuşak bir sabunla iyice yıkayın.Dikkatle durulayın ve lif bırakmayan bir havluyla kurulayın.
 • Lenslerinize dokunmadan önce yağlı kozmetikler soğuk krem içeren sabunlar ,losyonlar veya kremler kullanmayın.Lenslerinizi makyaj yapmadan önce takmanız en iyisidir. Su esasta kozmetiklerin lens üzerindeki zararı yağ esaslı kozmetiklerden daha azdır.
 • Yüzme ve diğer su sporları başta olmak üzere spor faaliyetleri sırasındaki lens kullanımı konusunda doktorunuza danışın.
 • Hiçbir zaman lenslerinizi önerilen süreden uzun takmayın.

Lenslerin Göze Takılması

Lensleriniz birbirinden farklı diyoptride ise karışıklığı önlemek için daima önce sağ gözünüze lens takma alışkanlığını geliştirin.

Lensi takmadan önce üzerende çentik veya yırtık olup olmadığını kontrol edin. Eğer hasarlanmış gibi görünüyorsa onu atın ve bir başka lensi kullanın.

Ayrıca lensin ters mi düz mü olduğunu kontrol edin.

Bunun için;
Lensi işaret parmağınızın tepesine yerleştirin ve göz seviyesinin altında tutun; lensin kavisine dışarıdan bakınız.

Lenslerin Göze Yerleştirilmesi

 1. Sağ gözünüzün lensini takmakla başlayın.Lensi inceleyin ve ters olmadığından emin olduktan sonra lensi işaret parmağınızın ucuna yerleştirin.
 2. Aynı elinizin orta parmağı ile alt göz kapağını aşağıya çekin.
 3. Diğer elinizin işaret ve orta parmakları ile üst göz kapağını yukarı kaldırın ve lensi gözünüzün üzerine yerleştirin.
 4. Göz kapaklarınızı yavaşça serbest bırakın ve birkaç kez kırpın.
 5. Sol gözünüz içinde bu adımları tekrarlayın.
Lens takmak için başka yöntemlerde vardır.Eğer yukarıdaki yöntem sizin için zor olursa göz doktorunuz size başka bir alternatif önerebilir.

Lenslerin Merkezlenmesi

Genellikle bir lens göze takıldığı zaman kendiliğinden gözün ortasına yerleşir ve çok ender olarak kullanım sırasında gözün beyaz kısmına kayabilir.Bununla beraber eğer takma çıkarma uygun olarak yapılmasa bu durum meydana gelebilir.Lensi merkezlemek için aşağıdaki yöntemlerden birisini takip edebilirsiniz:

Göz kapaklarınızı kapatın ve bu pozisyondayken hafifçe masaj yaparak lensi yerine oturtun. Ya da; gözünüz açıkken üst ve alt göz kapağının kenarına parmağınızla basınç uygulayarak merkezinden uzaklaşmış lensi yavaşça gözün ortasına doğru hareket ettirin.

NOT: Eğer lensi taktıktan sonra görüşünüz bulanık ise şunları kontrol edin.

Lens gözünüzün ortasına merkezlenmemiş olabilir. Yukarıdaki talimatları uygulayın.

Lens doğru pozisyonda ise çıkarın ve,
a) Lenslerin üzerinde kozmetik veya yağ olup olmadığını kontrol edin.Varsa lensi atın ve yenisini takın.
b) Sağ ve sol lens yanlışlıkla birbirinin yerine takılmış olabilir.
c) Lens ters ve yüz olmuş olabilir ve buda normale göre rahatsızlık hissi verebilir.

Yapışan (Hareket Etmeyen) Lenslerin Bakımı

Eğer lens gözünüze yapışırsa, göz doktorunuz size kaydırıcı veya nemlendirici bir solüsyon önerebilir. Bu şekilde, lensleriniz takılıyken onları daha rahat hale getirmek için nemlendirebilirsiniz. Bu solüsyondan birkaç damla gözünüze damlatın ve lensler göz üzerinde serbestçe hareket etmeye başlayıncaya kadar bekleyin. Bu uygulama sorunu çözmediği taktirde DERHAL doktorunuza danışın.

Lenslerin Çıkartılması

Daima önce hep aynı lensi çıkarın. "Önce Temizlik" bölümünde anlatıldığı gibi, önce ellerinizi iyce yıkayın, durulayın, kurulayın ve gerekli hijyen kurallarını uygulayın.

Dikkat:
Lensleri çıkartmaya başlamadan önce lensin gözünüzün ortasında bulunduğundan emin olun. Diğer gözünüzü kapatarak bunu tespit edebilirsiniz. Eğer görüş bulanıklaşırsa, lens ya gözünüzün beyazına kaymıştır ya da gözünüzde değildir. Lensin yerini tespit etmek için bir ayna karşısında, üst göz kapağınızı yukarı çekerek ve bu esnada aşağıya bakarak gözünüzün alt alanını inceleyin. Lensi bulunca, çimdik yöntemi veya göz doktorunuz tarafından tavsiye edilen diğer bir yöntemi kullanarak lensi çıkartabilirsiniz.

Çimdik Yöntemi

1. Yukarı bakın, işaret parmağınızı kullanarak lensi aşağıya gözünüzün beyaz kısmına kaydırın.
2. Lensi nazikçe işaret ve baş parmaklarınız arasında tutun ve çıkartın.

Lenslerin Bakımı

Lenslerinizi sürekli olarak güvenli ve konfor içinde kullanabilmek için, lenslerinizi her çıkarttığınızda göz doktorunuz tarafından size verilen talimatlara uymanız çok önemlidir. Lenslerin gereken şekilde temizlenmesi, durulanması, dezenfekte edilmesi, saklanması, ıslatılması ve kayganlaştırılması için verilmiş talimatları dikkatle okuyun.

Lensle ilgili uygulamaların doğru yapılmaması, "kontak lens kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler" bölümünde açıklandığı gibi, ciddi göz problemlerinin meydana gelmesi ile sonuçlanabilir.

Kullanım sırasında lens üzerinde birikmiş olabilecek mukus, çeşitli salgılar ve birikintilerin çıkarılması için temizleme ve durulama işlemlerinin yapılmsı gerekir. Bunu lenslerinizi çıkarttıktan hemen sonra ve dezenfekte etmeden önce yapın.

Zararlı mikroorganizmalar ancak temizleme, durulama ve dezenfeksiyon işlemleri ile giderlebilir.

Lens bakımı için, göz doktorunuz tarafından önerilen bakım sistemini uygulayın. Eğer hidrojen peroksit kullanan bir sistem uyguluyorsanız, lenslerinizi aynı zamanda nötralize etmek zorundasınız.

 • Tutmadan önce daima ellerinizi yıkayın.
 • Taze, son kullanma süresi geçmemiş lens bakım solüsyonları kullanın.
 • Isı kullanan termal sistemler lenslerinize zarar verebilir.
 • Lenslerinizi ASLA sadece serum fizyolojik (tuzlu su) içinde saklamayın. Serum fizyolojik, lensleri mikroorganizma bulaşmalarına karşı korumaz ve göz enfeksiyonlarına yol açabilir.
 • Sadece klasik sert lensler için tavsiye edilen solüsyonları ASLA kulanmayın.
 • Lenslerinizi kayganlaştırmak ve ıslatmak için ASLA ağzınıza sokmayın veya önerilen solüsyonlar dışında birşey kullanmayın.
 • Lensleri asla musluk suyunda durulamayın. Musluk suyu lensleri kirletecek veya zarar verecek yabancı maddeler içerebilir ve gözde enfeksiyon veya yaralanmalara yol açabilir.
 • Karışmalarını önlemek için her zaman önce sağ lensi temizleyin.
 • Takmadığınız zaman lensleri lens saklama kutusunun doğru bölmesine koyun ve saklama solüsyonu içine tamamen girdiklerinden emin olun. Lensler uzun süreli olarak dışarıda bırakılırsa, kuruyup sertleşebilirler. Eğer böyle bir şey olursa, lensleri atın.
 • ASLA lens kutunuzdaki solüsyonu tekrar kullanmayın.
 • Lensleri uzun süre saklamanız gerektiğinde doktorunuza danışın.

Lens Kutunuzun Bakımı

Lens kutuları bakteri kaynağı olabileceğinden, kullandıktan sonra boşaltılmalı, temizlenmeli, tavsiye edilen steril solüsyonlarla durulanmalı ve kapakları açık olarak kurumaya bırakılmalıdır. Lens kutunuz, imalatçısının veya göz doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde, belli aralıklarla değiştirilmelidir.

NOT: Lens Kutusunu Asla Musluk Suyu ile Temizlemeyiniz.

Diğer Önemli Bilgiler

 1. Göz doktorunuzun muaynehanesinden ayrılmadan önce, lenslerinizi kendiniz çıkartabileceğinizden emin olun.
 2. ğer gözleriniz kızarır veya tahriş olursa derhal lenslerinizi çıkartın.
 3. Herhangi bir konuda, başka bir doktora gittiğinizde kontak lens kullandığızını belirtin.
 4. Herhangi bir göz damlası kullanmadan önce göz doktorunuza danışın.
 5. Antihistaminikler, dekonjestanlar, diüretikler, kas gevşeticiler, trankilizanlar gibi bazı ilaçlar ile araç tutmasına karşı kullanılan ilaçlar gözün kurumasına, lensi daha çok hissetmeye veya bulanık görüşe sebep olabilirler. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız, doktorunuza danışmalısınız.
 6. Gözünüze kimyasal madde sıçradığı taktirde; GÖZLERİNİZİ DERHAL MUSLUK SUYU İLE YIKAYIN. GECİKMEDEN GÖZ DOKTORUNUZA VEYA EN YAKIN HASTANENİN ACİL SERVİSİNE BAŞVURUN.
 7. Oral kontraseptif kullananların görüşlerinde veya lens toleranslarında değişiklikler meydana gelebilir. Göz doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.
 8. Bütün kontak lenslerde olduğu gibi, sağlıklı bir görüşü korumak için düzenli olarak göz kontrolleri yaptırmak önemlidir.
 9. Sizden başkasının lenslerinizi takmasına izin vermeyn. Lenslerin paylaşılması göz enfeksiyonlarının oluşma olasılığını arttırır.
 10. Sağlıklı durumunuz hakkında doktorunuza tam bilgi vermeniz, doktorunuzun ihtiyaçlarınıza uygun bir lens ve bakım sistemi vermesini sağlayacaktır.
 11. Yüzme ve diğer su sporları esnasında kontak lens kullanımı için doktorunuza danışın. Yüzme vb. faliyetler esnasındaki suyun, kontak lensinizle teması mikroorganizma bulaşmasına bağlı göz enfeksionu riskini arttırabilir.
 12. Kontak lens kullanırken zararlı ve tahriş edici buhar veya dumana maruz kalmaktan kaçının.
 13. Eğer herhangi bir sorununuz varsa, göz doktorunuza danışın.