Gözlüğün Önemi

Gözlük Ne Kadar Önemlidir?

Gözlük ne kadar önemlidir Elid OptikGözlüğün önemli olduğunu özellikle gözlük kullananlar bilirler. Ancak derinliğine düşünmeden, el yordamıyla edinilen bir bilgidir bu. Gelin, bedenimizin ve gündelik hayatımızın temel gerçeklerinden yola çıkarak gözlük üzerine birlikte düşünelim.

Görmek, en temel duyumuzdur. Bunun ayrıca açıklanmasına sanırız gerek yok. Sabah uyandığımızdan itibaren gece yatıncaya kadar hep bakarız, görerek algılarız, okuruz, seyrederiz. Kısacası; sürekli gözümüzü kullanırız. Eğer gözlük kullanıyorsak; bütün gün gözlüğümüz de bizimledir. Gözümüz hep devrede, gözlüğümüz hep göz önündedir.

İlk tanışma gözledir. Konuşurken karşımızdakinin gözünün içine bakarız. O'nun da bizim gözümüzün içine güvenle ve güven verici biçimde bakmasını bekleriz. İlk iletişim ve ilk izlenim göz'ledir, yani gözlükle... “Gözünden anladım” deriz. “Gözlerinin içi gülüyordu.” deriz. Birini anlatırken bakışlarının güven verdiğinden söz ederiz. Gözlerini bizden kaçırana pek güvenmeyiz. Kısacası bakışlarda pişmanlığı / yılgınlığı / sevinci / umudu görürüz. Ve kendi bakışlarımız da bizi ele verir.

Hiç gazetelerdeki bazılarının fotoğraflarını düşündünüz mü? Fotoğrafta suçu ya da başka bir özelliğiyle tanımamız istenmeyen biri vardır. Boyu posu, saçı, ağzı, burnu vs...her yanı görülmektedir. Sadece gözlerinde siyah bir bant vardır. Yani gözlerini görmeyiz. Ve gözlerini görmeyince O'nu tanımayız.

Demek ki tanınmak da, tanışmak da ancak göz'le olabiliyor. Öyleyse organ olarak gözümüz ve eylem olarak görmek çok önemli. Gözlük, görmemiz söz konusu olduğunda vücudumuzun bir parçasıdır. Görüldüğümüzde ise ilk dikkat edilen yerdedir.

Bu sebeple, gözlük almaya karar verdiğinizde;

  • Mutlaka yeterli olacak kadar zaman ayırmalısınız.
  • Hayatınızdaki yerinin önemine cevap verecek ölçüde bir para ayırmalısınız.
  • Sürekli gözlük kullanıyorsanız ve gözlüğün olmayışı sizin için önemli bir eksiklik ise rahat ettiğiniz aynı numaralarda 2. gözlüğünüz mutlaka olmalıdır.
  • Gözlüğün önemi doğrultusunda yıllardır gözlük kullanmanıza rağmen tecrübesine güvendiğiniz bir optik mağazanız yoksa ya da ilk kez gözlük alıyorsanız; mutlaka ciddi bir araştırma yapmalısınız. Bu amaçla en az üç gözlük mağazasına uğramalısınız. Bunlardan biri de ELİF OPTİK olabilir. Uğradığınız mağazalardaki uzmanlar her anlamdaki sorularınıza tutarlı ve bilgiye dayalı cevaplarla sizi tatmin etmelidirler.

Gözlük Ucuzdur

Gözlüğün Önemi Elif optikGözlük almanın ve kullanmanın maddi bir boyutu elbette vardır. Çoğu kullanıcı ilk fiyat araştırmasının sonucunda gözlüğün “pahalı” olduğuna hükmeder. Bu kanı genellikle yanlıştır. Gözlüğün fiyatı; üretildiği ülke, üretildiği yıl (Yani modasını geçip geçmediği), imalatında kullanılan malzeme, kullanılan cam türü ve markası, imitasyon olup olmadığı, kullanan resmi reçeteyle gelmişse reçete bedeli gibi unsurlara göre değişir. Gerçek fiyatı araştırma yapan tüketiciler ve uzmanlar bilebilir. Şunu da unutmamak gerekir; En ucuz gözlük bile doğru muayene, doğru çerçeve ve cam seçimini içermelidir. En yüksek bedelle alınan gözlüğü bile her gün severek kullanıyorsak ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşılık; çok düşük bir bedelle almanıza rağmen, gözlüğünüzü kullanamıyorsanız; harcamanız hedefine ulaşmamış demektir. Şimdi de size değişik bir açıdan bakmanızı sağlayarak; gözlüğün düşündüğümüz kadar pahalı olmadığını örneklerle açıklamak istiyoruz:

İyi bir gözlüğü alıp 2 yıl sağlıklı biçimde kullanabilirsiniz. Aldığınız gözlük 2 yıl boyunca -uyku dışında- günün her saati gözünüzde kalacaktır. Şimdi şu soruyu sorabiliriz:Toplam süre olarak bu kadar uzun kullandığınız ve bu kadar hayati olan başka bir şey var mıdır? Ciklet çiğneyen biriyseniz iki yıl boyunca ciklete ödediğiniz paranın toplamı ne kadar olacaktır? Hiç düşündünüz mü? İçtiğiniz çay ya da sigara, okuduğunuz gazete, gittiğiniz sinema için ayırdığınız 2 yıllık bütçe ne kadardır? Hiç hesapladınız mı? Üstelik gözlüğünüz sağlıklı değilse ne sinemadan zevk alırsınız, ne işinizden... Gazete okumak da sizi yorar. Öyleyse karşılaştırmayı şimdi yapın: Gözlük mü daha pahalı yoksa ciklet mi? Hangisinin daha önemli olduğu sorusunu zaten sormuyoruz. Ekonomide diğer unsur ise marka yerine kaliteye ödeme yapmayı gözetmektir. Biz bu hesapları, gözlüğünüzü 2 yıl kullanacağınıza göre yaptık. İyi bir kullanıcı iseniz ve aldığınız gözlüğü 5 yıl kullanıyorsanız, gözlük sizin için çok daha ucuz demektir.