Gözlük Camı Çeşitleri

Gözlük Camı Çeşitleri ve Seçimi

Gözlük camı imal edildiği materyale ve fonksiyonlarına göre çeşitlendirilebilir. İmal edildiği materyale göre; mineral, organik ve polikarbonat. Mineral ve organik cam kendi arasında beyaz, renkli ve kolormatik olarak üçe ayrılmaktadır. Bu camlar % 25, % 40, % 55 gibi oranlarda inceltilmiş olarakta imal edilmektedir. Polikarbonat ise ülkemizde şimdilik beyaz ve % 40 inceltilmiş olarak satılmaktadır.

Gözlük camı çeşitleri ve seçimi, elif optikCamların fonksiyonlarına göre çeşitlenmesi tek fokuslu (monofokal), çift fokuslu (bifokal), çok fokuslu (multifokal-varilüks) Bütün bu çeşitler, renkli, beyaz, kolormatik ve farklı inceliklerde üretilmektedir.

Uzmanın önerisi ve kullanıcının onayı ile seçilmelidir. Gözlük camı seçiminde; kişinin çerçeve tercihi, bir önceki gözlüğünden rahatsızlığı ya da memnuniyeti, gözlüğün kullanım amacı, kişinin bu iş için ayırabileceği para ve uzmanın görüşü gibi birçok unsur etkili olmaktadır.

Antirefle Cam

Kelime anlamı olarak yansımaya karşı demektir. 1982 yılında ilk defa İngiliz bilim adamı Dennis Taylor tarafından camın ince bir film tabakası ile kaplanmasının prensipleri bulunmuştur.

Bütün saydam ve parlak yüzeylerde yansıma meydana gelir.Cisimleri yaydıkları ışınlar sayesinde görürüz. Hava ve gözlük camları farklı kırma indekslerine sahiptirler. Camlar ışığın geçmesini azaltarak cam üzerinde yansımaların oluşmasına sebep olurlar. Yansımalar ise gözlük camını yüzümüzün önünde görmemize sebep olur. Görüntü netliğini azaltır, sisli gösterir ve hayali görüntüler oluşturur. Yansımadan kaynaklanan bu olumsuzluklar, yansımayı önleyen bazı özel kaplamalarla en aza indirgenebilir. Böylece camın saydamlığı ve berraklığı da artırılmış olacaktır.

Antirefle cam, Elif Optik GebzeAntirefle, özel bir işlemle yansımaz hale getirilme işlemidir. Antirefle cama mikroskopla baktığımızda, yüzeyin parlaklığının gittiğini, pürüzlü olduğunu görürüz. Bu sayede:

  • Yansımanın azalması sonucu ışığın geçirgenliği artar ve görüş kabiliyeti yükselir.
  • Daha iyi görüntü sağlandığı için bilgisayar ve tv gibi ekranlı cihazlarda kontraslık sağlar.
  • Otomobil sürücüleri için görüşü daha net yapacağı için seyir emniyetini artırır.
  • Antirefle kaplama basit kimyasal solüsyonlara karşı da dayanıklıdır.
  • Yansıması önlediği için estetik bir görünümü vardır.

Mineral-Organik Cam

Camın bulunması insanlık tarihinin önemli bir kilometre taşıdır. Ve sayılamayacak kadar çok alanda kullanılan soy bir maddedir cam. Kırılganlığı, ağır oluşu, kolay buğulanması olumsuz özellikleri gibi varsa da birçok üstünlüğü vardır. Şeffaflığı çok yüksektir ve kolay toz tutmaz. Temizlemesi de kolaydır. Birçok kimyasal maddeden ve sıcaktan etkilenmez. Çap ölçüsü ve şeffaflığı zamanla değişmez. Cam fabrika koşullarında renklendirilir ve fiyatı nisbeten ucuzdur.

Organik camlar, plastikten üretilen ve cama alternatif olarak düşünülen şeffaf materyallerdir. Cama oranla daha hafif ve daha dayanıklıdır. Bu olumlu özelliklerinin yanında bazı eksikliklerini de anmak gerekmektedir. Organik camlar kolay çizilirler ve elektrostatik sebebiyle kolay toz kaparlar. Sıcaktan ve bazı kimyasallardan etkilenirler. Temizlerken daha dikkatli olmak gerekmektedir. Şeffaflığı ise mineral cama oranla daha azdır.

Polikarbonat Cam

Polikarbonat Cam, Elif OptikDünyadaki geçmişi 90'lı yıllara dayansa da ülkemizde yeni bir üründür. Organik camdan daha hafif ve çok daha sağlamdır. Şeffaflığı daha fazla, çizilmeye karşı da çok dayanıklıdır.

Tek olumsuz yönü şimdilik fiyatının biraz yüksek olmasıdır. Büyüme çağında olan çocuklara, cam numaraları sık değişenlere tavsiye edilmemektedir.

Göz bozukluğu değişmeyen yetişkinlerde fiyatı yüksek olmasına karşın üstün özellikleri sebebiyle uzun kullanıldığı için ekonomik dahi olmaktadır.

Varilux (Multifocal) Cam

Varilux (Multifocal), Elif optikVarilüx gözlük camın üzerinde birden fazla diyoptiri bölgesi vardir.Bu bölgeler arasında sınır çizgisi yoktur . Üç - dört tane gözlük camının görevini bir cam üzerinde toplayan olağan üstü bir optik gözlük camıdır.Bu nedenle hem uzak hem hemde ayrı uzaklıktaki birden fazla gözlük ara bölge için ideal görüş sağlar.

  • İki gözlüğü takıp çıkarma zorunluluğu olmayacağı için zamandan tasarruf sağlar.
  • Gözlük arama derdi olmadığından performansı artırır.
  • Gözlük, takılıp çıkarılmadığı ve daha çok gözde kaldığı için hem kırılma riski azalır hem de daha az yıpranır.
  • Yakın gözlük kullanmanın getirdiği sıkıntı ve estetik sakınca ortadan kalkmış olur.
  • Bütün bu sebeplerden dolayı varilüx cam uzun dönemde daha ekonomiktir.

Bazıları varilüx camları kullanmakta zorlanırlar;

Başlangıçta varilüx gözlük camlarının bazı kullanma zorlukları vardır.Çünkü camın tam gözbebeğimiz karşısı ve üst tarafı uzak bölgelere göre numaralandırılmıştır.Onun biraz altı , 3-4 metrelik yerleri görmemiz için idealdir.Gözümüzü biraz daha aşağıya kaydırırsak 1-2 metre yerleri çok güzel görebiliriz.Daha aşağı baktığımızda 30-40 santimlik uzaklıktan bütün yazıları okuyabiliriz.Bütün sorun en fazla 10-15 dakikalık bir eğitim ve 1-2 saatlik bir alışma sürecinin gerekli olduğunu bilmekten geçiyor.Biz müşterilermize evde gerekli mesafe egzersizlerini yapmalarını ve alışma süresinde dikkatli olmalarını öneriyoruz.

Kolormatik Cam

Kolormatik cam, elif optikGözlük camının temel rengi beyazdır. Kolormatik camların rengi güneşin uv ışınlarıyla koyulaşır. Güneşsiz ortama girdikten bir müddet sonra ise açıklaşır. Sürekli açık havada çalışanlara tavsiye edilmektedir. Açık havadan iç ortama sürekli girip çıkanlar için uygun değildir. Çünkü camın renginin değişmesi çok kısa zaman aralıklarında olamamaktadır. Gözümüzdeki ışığa uyum mekanizmasını tembelleştirdiği de söylenmektedir.